Wycieczki realizowane w ramach programu Poznaj Polskę   - Wycieczka do Torunia kl. I – III, Wycieczka do Warszawy klasa VII -VIII

04.11.2021 r. w ramach programu „Poznaj Polskę”, uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Miasto Mikołaja Kopernika.
Całodniowa wycieczka była dla uczniów dużą frajdą i zastrzykiem wiedzy. Zwiedzanie Torunia uczestnicy wycieczki  rozpoczęli od
 wybranych zabytków i legend związanych z miastem. Ogromną atrakcją dla uczniów okazały się zajęcia w Centrum Nowoczesności – Młyn Wiedzy. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Uczniowie mieli okazję posłuchać barwnej opowieści o tym, jak to dawniej wypiekano pierniki. Wzięli aktywny udział w pokazie, pomagając wyrobić ciasto piernikowe, przesiać mąkę, ubić w moździerzu korzenie. Uczniowie przy pomocy oryginalnych form upiekli własne pierniki, które zabrali jako pamiątkę do domu.

 

 

 

 

 

Wycieczki realizowane w ramach programu Poznaj Polskę   - Wycieczka do Warszawy klasy  7-8

 

Korzystając z dofinansowania w ramach projektu "Poznaj Polskę" uczniowie klasy IV - VIII odbyli 19.11.2022r wycieczkę do Warszawy. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta w Warszawie. Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Ekspozycja główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na wysokości 26 metrów. Ekspozycja ukazuje wpływ obu bohaterów Muzeum na losy Kościoła i Polski, ich wkład w zachowanie wiary i tożsamości narodowej, kulturowej Polaków oraz obalenie komunizmu. Zwiedzanie Świątyni oraz Panteonu Wielkich Polaków z przewodnikiem, dało możliwość poznania historii Świątyni, jej roli dla społeczności wiernych, symboliki i technicznych szczegółów budowy. Następnie dotarliśmy do Muzeum Historii Żydów Polskich "POLIN". Tam oprowadzani przez przewodników w czasie dwugodzinnego zwiedzania przypomnieliśmy sobie dzieje ważnej dla rozwoju Polski mniejszości narodowej - od początków w epoce średniowiecza, aż po tragiczny koniec w czasie II wojny światowej. Z wycieczki do Warszawy przywieźliśmy wiele wspomnień, zdjęć i pamiątek. Zobaczyliśmy wiele ważnych dla każdego Polaka miejsc i dowiedzieliśmy się dużo interesujących rzeczy. Uważam, że wycieczka do Warszawy była bardzo wyjątkową lekcją historii dla każdego z nas, którą długo będziemy pamiętać. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tu wrócimy, by odkryć to co nie zostało jeszcze przez nas odkryte.

 

 

 

 

 

 

Wycieczka w ramach projektu Poznaj Polskę - Warszawa klasy 1-3 

27.10.2022r. uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej ,  wyruszyli na wycieczkę dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”   do Warszawy. W wycieczce wzięło udział 38-ro uczniów.Program wycieczki obejmował zwiedzanie  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.  Podczas zwiedzania uczniowie poznali historię barokowego pałacu, który powstał z inspiracji Króla Jana III . Pałac został wzniesiony  pod kierunkiem Augustyna Wincentego Locciego. Za czasów Jana III pałac składał się z korpusu głównego z galeriami ogrodowymi i wieżami, poprzedzonego dwudzielnym dziedzińcem. Wokół pałacu założono wspaniałe ogrody, niektóre z nich przekształcano, zakładano też nowe. Dekoracje ogrodu włoskiego na tarasie górnym i dolnym zachowały charakter, jaki nadał im Jan III.

W Muzeum Narodowym w Warszawie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i uczestniczyli w warsztatach. Jedna grupa , uczniowie klasy drugiej wzięli udział w zajęciach Wyprawa na Olimp
Wyruszyli na wyprawę do siedziby bogów, podczas której spotkali m.in. Zeusa, Heraklesa, Afrodytę i Atenę. Poznali najważniejsze mity greckie. Ilustracją dla  opowieści były marmurowe posągi i malowidła na wazach.Uczniowie klasy pierwszej i trzeciej poznawali tajemnice barw, uczestnicząc w warsztatach pt. Zabawy z barwami. Jako początkujący artyści postawili pierwsze kroki w świecie kolorów. Poszukiwali barw ciepłych i zimnych, podstawowych i pochodnych, kontrastowych i uzupełniających. Zastanawiali się, nad tym co sprawia, że jedne obrazy wydają nam się wesołe, a inne smutne.Po wizycie w muzeum wszyscy uczestnicy udali się na  Stare Miasto, gdzie wstąpili do restauracji na obiad.  Spacer po Starówce zaczęli od spotkania z Warszawską Syrenką. Następnie weszli do Archikatedry Jana Chrzciciela, gdzie jest pochowany patron  szkoły Kardynał Stefan Wyszyński. Starówka zachwyciła wszystkich kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Piękna jesienna pogoda zachęcała  do spaceru po Placu Zamkowym ,na którym stoi kolumna króla Zygmunta III Wazy ale przed uczestnikami był jeszcze jeden punkt wycieczki do stolicy, na który wszyscy czekali.  Chcieli spojrzeć na Warszawę z trzydziestego piętra PKiN. Wjechali na  taras widokowy , który położony jest na wysokości 114 m.  Warszawa, którą zobaczyli z tej wysokości zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie.

Szczęśliwi, pełni wrażeń  wrócili do Lelic, gdzie czekali na nich rodzice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 7.11 – 9.11 uczniowie klas 6,7 i 8 wraz z opiekunami Panią Wioletą Sych, Panią Katarzyną Chlebowską i Panią Jadwigą Paradowską uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie zorganizowanej w ramach programu Poznaj Polskę. Pierwszym punktem na trasie wycieczki był Zamek w Chęcinach oraz zwiedzanie miejscowości, w której uczestnicy wycieczki się zatrzymali – Świętej Katarzyny. Nieopodal, w miejscowości Bieliny, znajdował się hotel, w którym uczniowie się zatrzymali. Po obiadokolacji uczestnicy udali się na wieczorne ognisko.Drugiego dnia uczniowie odbyli spacer po Kielcach – zobaczyli Kadzielnie, Aleję Sław oraz zwiedzili Muzeum Pamięci Narodowej. Następnie czekały na nich dwa duże wyzwania: wejście na Łysicę oraz Święty Krzyż, na którym znajduje się pobenedektyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze.  Po zejściu ze szczytu uczniowie wrócili do pensjonatu gdzie zjedli obiadokolację i wzięli udział w opowieściach Słowiańskich Bajduł. 
Trzeciego dnia, po zjedzeniu śniadania oraz wymeldowaniu się z pensjonatu,  uczniowie wzięli udział w atrakcjach czekających w Centrum Nauki Leonarda da Vinci oraz odwiedzili dwa wyjątkowe miejsca – pomnik przyrody „Dąb Bartek” oraz Zbiorowa Mogiła pomordowanych członków organizacji Orzeł Biały – Skarżysko-Kamienna. W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się na posiłek i w radosnej atmosferze, z głowami pełnymi wspomnień wrócili do Lelic.