Niezwykłe lekcje w Szkole Podstawowej w Lelicach.

Uczniowie klasy drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Lelicach biorą udział w projektach przygotowanych przez Fundację Uniwersytet Dzieci.

Jest to  Fundacja, która działa  na rzecz pozytywnej zmiany edukacji. Zachęca dzieci do rozwoju i poznawania świata, wspierając edukację dzieci w szkołach podstawowych. Program edukacyjny oparty jest na dziecięcej ciekawości i pasji. Rozwija potencjał twórczy i intelektualny dzieci, aby mogły one w pełni korzystać ze swoich talentów, zrozumieć świat i skutecznie w nim działać.

Projekt to cykl 8 lekcji składający się z zaproponowanych scenariuszy, dotyczących wybranej tematyki. Projekt składa się z 2 etapów: lekcji na rozgrzewkę, które pozwalają na integrację dzieci i oswojenie ich ze swoimi emocjami oraz lekcji tematycznych - związanych z wiodącym tematem projektu.

Uczniowie klasy 2 uczestniczą w projekcie Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?

Uczniowie klasy 3 uczestniczą w projekcie  Matematyka. Co się liczy w sporcie?

Na rozgrzewkę uczniowie  zrealizowali tematy : Dlaczego strach jest nam potrzebny?    Jak się uczyć koncentracji uwagi? Po co nam emocje?

Podczas zajęć uczniowie poznają zastosowanie matematyki w architekturze, projektowaniu mody, dietetyce, ekonomii i logistyce - a wszystko to powiązane z motywem sportowym. Np. Ile kalorii jest w diecie sportowca? , Jak obliczyć powierzchnię ringu?, Jak obliczyć trasę maratonu? Jak mierzymy czas?, Gdzie jest prawo a gdzie lewo?

W ramach projektu 7 maja 2021r. uczniowie klasy II i III jak przystało na studentów Uniwersytetu Dzieci, wzięli udział w wykładzie online – lekcji na żywo ,,W jakim języku mówią zwierzęta?’’ Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się m.in., w jaki sposób zwierzęta okazują złość, radość, strach oraz jak poprzez swoją pozę, kolor, odgłosy, a nawet zapach przekazują innym różne informacje. Ciekawostki przeplatane były różnymi zadaniami, w których uczniowie brali aktywny udział. Było to fantastyczne i inspirujące spotkanie.

Dzięki projektowi  uczniowie  rozwijają swoją kreatywność oraz wzmacniają  umiejętność samodzielnego, logicznego i krytycznego myślenia.

Opracowanie:   Iwona Bogdańska