Lekcja programowania z wykorzystaniem robota  „Foton” w klasach I-III  

 Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Lelicach.

Uczniowie klas I-III biorą udział w zajęciach realizowanych w ramach  projektu MISJA PROGRAMOWANIE Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i MSCDN w Płocku.

Celem projektu jest popularyzacja wczesnej nauki programowania nie tylko w szkołach ale też w bibliotekach i domach kultury. 

Dzięki włączeniu elementów programowania do  pracy z uczniami,  lekcje są o wiele ciekawsze. Uczniowie uczą się poprzez zabawę i mają  przy okazji wiele radości i satysfakcji. Programowanie kształtuje nawyki poszukiwania nowych, lepszych rozwiązań.  Przy okazji nauki programowania  dzieci uczą  się logicznego, analitycznego myślenia oraz precyzji. Rozwijają   kreatywność, bo programowanie to proces twórczy, którego efektem często są własne dzieła. Programowanie  pozwala odkrywać i rozwijać uzdolnienia, a także drzemiące w dzieciach  pasje. Pomaga rozwijać kluczowe kompetencje XXI wieku: innowacyjność, interdyscyplinarność, umiejętność pracy metodą projektową oraz pracy w zespołach. Na zajęciach uczniowie używają robotów, tabletów, interaktywnych gier i aplikacji, ale też kredek, kart, klocków i mnóstwa innych, ciekawych przedmiotów. Programowanie uczy też rozwiązywania różnych problemów, niekoniecznie tych związanych z technologiami.

 6 maja 2021r. w naszej szkole, w klasach I-III odbyły się lekcje , na których gościliśmy panią Wiolettę Matusiak – Mistrza Programowania, trenera projektu: Misja – programowanie. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z niezwykłym robotem edukacyjnym – Photonem.Zadaniem Photona jest nie tylko nauka programowania, ale również rozwijanie kreatywności dziecka. Uczniowie z uwagą śledzili każdy ruch robota, po to aby później zaprogramować go według własnego uznania. Lekcja była dla uczniów świetną odskocznią od szkolnej codzienności.

 Nauka programowania to dobra inwestycja w przyszłość  dzieci, a przy tym okazja do dobrej zabawy, może dać wiele radości.

Opracowanie: Iwona Bogdańska

                          Wioletta Lewandowska

                          Renata Skibińska