Lekcja muzealna w klasie 3
Niezwykłe lekcje pomocy, solidarności , przyjaźni i dzielenia się z innymi w klasie trzeciej. Ze względu na sytuację i ograniczoną możliwość odwiedzania ośrodków kultury, uczniowie klasy trzeciej postanowili skorzystać z oferty Muzeum POLIN w Warszawie i wzięli udział w zajęciach online.
20 maja o godz. 8.00 rozpoczęły się warsztaty prowadzone przez panią Renatę Płotczyk edukatorkę z muzeum.
Na warsztatach online uczniowie poznali niezwykłą, prawdziwą historię o dziecięcej pomocy w czasie wojny. Bohaterką opowieści była Ela i jej polski rówieśnik, który razem z rodziną ukrywał Elę. To opowieść, która kończy się dobrze i uczy dzieci o sile przyjaźni, odwagi i ludzkiej solidarności. Zajęcia te nie były zwykłymi wykładami, które można oglądać na ekranie komputera. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań , udzielania odpowiedzi i stworzenia plakatów reklamujących film pt. Tajemnica Floriana
Kolejna zajęcia odbyły się 31 maja o godz. 8.30. Podczas zajęć uczniowie zastanawiali się nad odpowiedzią na pytanie: Czy lepiej dzielić się tym, co się ma, czy zachowywać wszystko dla siebie? Podczas warsztatu online wspólnie obejrzeli piękną animację, która przeniosła ich nad Jezioro Galilejskie. Poznali tam Józefa i Judę , dołączyli do ich kolacji szabatowej. Dowiedzieli się, czym jest szabat i jak się go obchodzi. Mieli możliwość porozmawiać o tym, dlaczego dzielimy się z innymi. Zagrali w krótką grę i stworzyli własne prace plastyczne.
Zajęcie te były szansą dla dzieci na poszerzenie wiedzy, ale także na kontakt ze specjalistami z instytucji kultury.
Opracowanie: p. Iwona Bogdańska