Dzień Patrona w naszej szkole

26 października to był dzień wyjątkowy dla naszej szkoły. Dzień, do którego przygotowywaliśmy się bardzo długo. Tego dnia bowiem obchodziliśmy Dzień Patrona – błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Okazją ku temu były 1 rocznica beatyfikacji Prymasa oraz 66. rocznica uwolnienia naszego Patrona z komunistycznego więzienia. Uroczystość rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów oraz zniczy przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej Kardynała Stefana Wyszyńskiego.  Pan Dyrektor Krzysztof Jóźwiak powitał wielu zaproszonych gości z zastępcą Dyrektora Delegatury w Płocku  Kuratorium Oświaty w Warszawie Panem Pawłem Felczakiem oraz Wójtem Gminy Gozdowo, Panem Dariuszem Kalkowskim na czele. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością proboszczowie Parafii z terenu Gminy Gozdowo ksiądz Waldemar Dziewulski proboszcz Parafii pod wezwaniem  Św. Apostołów  Piotra i Pawła w Kurowie. Ksiądz Piotr Gątarek Proboszcz Parafii pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bonisławiu,

oraz ksiądz kanonik senior Franciszek Kuć. Obecni księża wcześniej celebrowali Mszę Św. Wśród gości znaleźli się także Radny Powiatu Sierpeckiego, Pan Sławomir Krystek, Sekretarz Gminy Gozdowo, Pani Honorata Nagórka, Radni Gminy Gozdowo, Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Gozdowo  oraz przedstawiciele rodziców z Przewodniczącą Rady Rodziców, Panią Aleksandrą Korpulińską na czele. Elementem, który wprowadził nas w refleksję  na temat postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego była prezentacja multimedialna ucznia klasy IV Adama Soja-Khadrouf.  Wiedzę na temat Patrona mieliśmy okazję pogłębić również dzięki prelekcji „Prymas Tysiąclecia i Żołnierze Niepodległości” przygotowana przez Pana Andrzeja Czapskiego. Po prelekcji nadszedł długo wyczekiwany przez uczniów moment rozstrzygnięcia szkolnych konkursów poświęconych postaci patrona szkoły – na prezentację multimedialną „Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia” , nad którym pieczę sprawował Pan Sławomir Szałkucki, konkurs plastyczny „Kardynał Stefan Wyszyński – Patron Naszej Szkoły” przeprowadzonym przez Panią Annę Mańkowską, konkurs na „Makietę Domu Rodzinnego Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Patrona Szkoły”, nad którego przebiegiem czuwała Pani Iwona Bogdańska oraz konkursy wiedzy prowadzonych przez księdza Piotra Gątarka oraz Panią Iwonę Bogdańską. Wyjątkowe prace dzieci można było podziwiać na przygotowanej dla gości wystawce.  Po wręczeniu nagród zaprosiliśmy wszystkich na część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas I-III oraz klas V-VIII pod kierunkiem Pań Jadwigi Paradowskiej i Renaty Skibińskiej oraz Pana Sławomira Szałkuckiego. Występ dzieci, pełen refleksji i zadumy, prowadził nas do końca I części uroczystości, której domknięciem były przemówienia gości – Pana Pawła Felczaka, Zastępcy Dyrektora Delegatury w Płocku Mazowieckiego Kuratorium Oświaty oraz Pana Dariusza Kalkowskiego, Wójta Gminy Gozdowo. Kiedy goście opuścili scenę , prowadząca uroczystość, Pani Wioleta Sych, zaprosiła wszystkich zebranych na II część uroczystości – prezentację artystyczną szkoły przywołując słowa naszego Patrona o tym, że młodzi ludzie powinni być jak orły, szybować wysoko i sięgać najwyższych i najpiękniejszych celów. Koncert rozpoczął występ chóru szkolnego składający się z uczniów klas I-III, przygotowany przez Panią Renatę Skibińską, który zaprezentował utwór „W naszej szkole”. Następnie podziwialiśmy Poloneza w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Leliczanie pod kierunkiem Pana Jerzego Przybyły, taniec szkolnego zespołu tanecznego, przygotowanego przez Panią Wiolettę Lewandowską, który zatańczył do utworu Marsz Radeckiego Johanna Straussa. Koncert zakończył Krakowiak w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańce Leliczanie. Przy dźwiękach muzyki uroczystość powoli dobiegała końca. Aby jak najdłużej zachować piękne chwile w pamięci Harcerze wręczyli gościom obecnym na sali drobne upominki dziękując wszystkim za przebycie. Pan Dyrektor zakończył uroczystość dziękując wszystkim przybyłym gościom oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego dnia oraz zapraszając na zwiedzanie okolicznościowych wystawek oraz poczęstunek przygotowany przez rodziców.