Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
27. Akcja Sprzątania Świata odbyła się pod hasłem: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lelicach po raz kolejny wzięli aktywny udział w tej akcji, która została przeprowadzona 18 września. Dobrze przygotowani, wyposażeni w worki i rękawice pod opieką nauczycieli z wielką werwą ruszyli do akcji ratowania naszej planety. Oczywiście działania uczniów objęły najbliższe otoczenie szkoły, boisko, drogi, rowy, parkingi, przystanki autobusowe, place zabaw znajdujące się w naszej miejscowości. Wszyscy z wielką radością uczestniczyli w akcji, a jej efektem były liczne, wypełnione różnymi odpadami worki, które zostały odebrane przez ZGK w Gozdowie.
Warto przy tej okazji zapoznać się z kilkoma faktami związanymi z Akcją Sprzątania Świata. Akcja ta została zapoczątkowana w Australii, a jej inicjatorką w Polsce jest MIRA STANISŁAWSKA-MEYSZTOWICZ Fundatorka Fundacji Nasza Ziemia.
Od 27 lat akcja ta przyciąga wielu wolontariuszy na całym świecie. Również i w Polsce wielu ludzi poświęca swój czas dla dobra naszej Matki Ziemi.
Tegoroczna Akcja była wyjątkowa, bowiem wybuch epidemii koronawirusa dał wyraźny sygnał, że Matka Ziemia tym razem nie prosi, a woła o troskę, o mądrą gospodarkę odpadami, o ochronę klimatu, o redukcję konsumpcjonizmu, o naszą uwagę.
Jak pokazują badania, zużywamy ogromne ilości produktów z tworzyw sztucznych. Królują jednorazowe reklamówki i opakowania po napojach. A przecież z tych pierwszych możemy całkowicie zrezygnować, zamieniając je na materiałowe torby na zakupy. Natomiast plastikowe butelki po napojach powinniśmy segregować, by poddane recyklingowi otrzymały drugie życie, zamiast trafiać na wysypisko.
Plastik towarzyszy człowiekowi współczesnemu niemal na każdym kroku. Stosy psujących krajobraz śmieci – nie tylko w miejscu naszego wypoczynku – to widok, który nie jest nam obcy. Niepokoją nas doniesienia o plażach usłanych plastikowymi butelkami, reklamówkami, torebkami foliowymi, które przez zwierzęta morskie są połykane, ponieważ wyglądem przypominają meduzy. W ciągu ostatniego roku media pisały także o wielorybach znalezionych na plażach Majorki, Filipin, Tajlandii, Indonezji. W ich żołądkach było od kilku do kilkudziesięciu kilogramów plastiku, w tym setki jednorazowych siatek.
Jak dużo plastiku jest w środowisku?
Obecne szacunki mówią, że każdego roku do oceanów trafia od 4,8 do 12,7 miliona ton plastiku.
Szacuje się, że w oceanach znajduje się 150 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych i jeśli tempo ich produkcji wciąż będzie rosło, w 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb!
Skąd pochodzą te śmieci?
Blisko 80% wszystkich plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie. Jedną trzecią plastiku w oceanach stanowią mikrowłókna uwalniające się z ubrań podczas prania. Drugim poważnym źródłem zanieczyszczeń są nieprawidłowo zutylizowane plastikowe śmieci, które dostają się do okolicznej sieci wodnej, a następnie docierają do większych zbiorników. W styczniu tego roku „Newsweek” informował o niepokojących wynikach badań naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego, według których plastik ląduje nie tylko na wysypiskach i w morzach, lecz także na naszych talerzach. Drobinki plastiku wykryto w rybach, owocach morza, soli morskiej, piwie, a nawet miodzie i wodzie butelkowanej.
Plastik w liczbach:
330 milionów ton plastiku produkowanych jest na świecie w ciągu roku.
38 miliardów kawałków plastiku znaleziono na niezamieszkanej wyspie Henderson na południowym Pacyfiku.
12,7 miliona ton plastikowych śmieci trafia każdego roku do oceanów.
450 lat rozkłada się w morzu plastikowa butelka.
90% morskich ptaków ma plastik w swoich wnętrznościach.
80% plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie.
Co minutę do oceanów trafia zawartość 1 śmieciarki pełnej plastikowych odpadów.
Co zrobić, aby było lepiej?
Problem plastikowych odpadów może zostać rozwiązany dzięki wprowadzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), która zakłada minimalizację wytwarzania odpadów poprzez traktowanie ich jako surowców wtórnych i ponowne ich wykorzystywanie. GOZ obejmuje cały cykl życia produktów: od projektowania, przez produkcję, konsumpcję i zbieranie, po ich zagospodarowanie.
Ważnym krokiem w kierunku ograniczenia plastiku jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 roku w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, która weszła w życie 2 lipca.
Na mocy tego dokumentu zakazem sprzedaży w krajach UE zostaną objęte:
- sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki),
- jednorazowe talerzyki i inne naczynia,
- słomki do napojów,
- patyczki do uszu,
- rączki do balonów,
- pojemniki na żywność oraz styropianowe kubeczki.
Państwa członkowskie będą miały czas do 2029 roku na osiągniecie poziomu 90% recyklingu plastikowych butelek. Nowe butelki przed 2025 rokiem będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25% z materiału pochodzącego z recyklingu. Do 2030 roku odsetek ten powinien sięgnąć 30%.
Każdy z nas może zahamować falę plastiku. Wystarczy stopniowo ograniczać ilość plastiku w życiu codziennym. Na początek postarajmy się chociaż jeden tydzień w miesiącu: nie kupować produktów wykonanych z plastiku, opakowanych w plastik oraz robić zakupy bez użycia jednorazowych „foliówek”. Segregujmy odpady, tym samym dając im szansę na ponowne „życie”.
Tegoroczne efekty Akcji z całą pewnością będą jak zawsze dobre dla natury. Kształtowanie w mentalności młodych ludzi poczucia odpowiedzialności za środowisko przyniesie pozytywne efekty związane z życiem kolejnych pokoleń.
Dlaczego to my mamy sprzątać? „Bo to nasza planeta, nie mamy innej i każdy z nas musi o nią dbać”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej Akcji i tym, którzy po raz kolejny ją wspierali. Zapraszamy za rok.